2008 / naOmak, Ružomberok, (SK)

2.10.2008 bola otvorená výstava NA OMAK, nainštalovaná v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku.. Prostredníctvom tejto výstavy predviedol svoje diela Mgr. art. Michal Hanula. Mladý dizajnér sa v súčasnosti venuje pedagogickej činnosti na ŠUV v Ružomberku. Študoval na ŠUV v Kremnici a Katedre Dizajnu na Fakulte Umení Technickej Univerzity v Košiciach. Počas tvorivej kariéry získal viacero ocenení na súťažiach v oblasti dizajnu a úžitkového výtvarníctva. Nešlo o komplexný prierez autorovej doterajšej tvorby, ale prehliadka bola postavená tak aby obsiahla hlavne diela vzniknuté počas posledných dvoch rokov. Na stenách ich sprevádzali fotografie, najzávažnejších prác z predchádzajúceho obdobia, momentálne vystavených v rámci iných projektov na Slovensku a v zahraničí.

Výstave sa dostalo značnej pozornosti publika a okrem prezentovania Michalovej tvorby plnila aj svoj spoločenský obsah. Pripísal by som jej poslanie vyvrátiť zaužívaný mýtus, spájať remeslo prevažne s predstavou ľudovej umeleckej tvorivosti, ako to bolo prezentované v období socializmu. Ambíciu opäť nachádzať spojitosť medzi remeslom a vysokým umením s osobou tvorcu s plnohodnotným umeleckým vzdelaním. V období, kedy ešte stále sú ekonomické podmienky na vzrast dopytu po výtvarnom umení, je možné uvedomiť si, že návrhár úžitkových predmetov je osoba vnímavá, otvorená inováciám, naplnená radosťou z práce samotnej. Veľkým pozitívom samotnej vernisáže bol fakt, že prilákala aj širokú verejnosť. Neostala len v zaužívanej polohe sveta samého pre seba, večierka pre uzavretú spoločnosť kurátorov, umelcov a ich priateľov.

Vystavené objekty možno rozdeliť do troch základných kategórií: hračky, úžitkové predmety a interiérové doplnky. Posledné dve kolekcie sa vzájomne prelínajú napríklad v najnovšom cykle, nazvanom Haluze. Na ňom autor pracoval s odpadom po ťažbe dreva a ponúkol ho v zušľachtenej podobe s novými rozmanitými funkciami. Išlo o reálnu prácu so skutočným odpadom, nájdeným nie zámerne pre potreby diela vyprodukovaným.

Hračky. Napríklad stavebnice, plošné skladačky, pohyblivé hračky, vychádzali z Michalovej schopnosti kreatívne tvarovať ušľachtilý materiál. Využiť jeho charakteristické vlastnosti ako farba, kresba, pôsobenie na dotyk. Osobne si veľmi vážim odvahu pokúsiť sa čeliť importu zo zahraničia, ktorý je v tomto odvetví značný a snahu ponúknuť kvalitu oproti množstvu.

Interiérové doplnky: stoly, vešiaky, svietidlá sa nachádzajú na hranici úžitku a dekorácie. Vyslovene nútia človeka prehodnotiť hanlivý význam slova dekoratívny, ktorý získalo v období, kedy Adolf Loos označil ornament za zločin. Tieto predmety by som odporučil zhliadnuť čo najširšiemu publiku, pretože je to jeden zo spôsobov ako sa vysporiadať s výtvarným nevkusom, akým je stále zaplavená väčšina domácností. Nemenej vyzdvihujem schopnosť remeselne a po dizajnovej stránke vynikajúco zvládnutého výrobku, vychovávať majiteľa k budovaniu si vzťahu ku svojim veciam.

Tretia kolekcia - Úžitkové predmety, alebo stolovacie prvky boli zastúpené praktickými dečkami, orechovými dyňami, hľuzami – dózami.

Pri nich by som upozornil na významnú zložku všetkých prác, ktorou je ich remeselné spracovanie, závislé od dizajnu a materiálu, teda prevažne rôznych druhov miestneho dreva. Spomeniem napríklad sústruženie mokrého dreva, jeho regulované schnutie, vŕtanie, štiepanie, korytárstvo, košikárstvo, rôzne spôsoby spájania materiálov, drotárstvo či spracovanie rohoviny. Michal používa tradičné techniky overené rokmi, ale rovnako si dovolí ich aj inovovať a prispôsobovať, k čomu ho oprávňuje dokonalá znalosť materiálu a pracovných nástrojov. Niektoré výrobky postavil do polohy sériových produktov vyrobených pomocou kombinácie upravenej prírodnej suroviny a typizovaných priemyselných prvkov. Tým naznačil možnosť ich sériovej výroby.

Na povrchovú úpravu používa prírodné materiály – pigmenty, včelí vosk, ľanový olej. Sú to materiály, ktoré človeka vyslovene lákajú dotknúť sa ich.


Peter Šugár